Upper School Faculty
 

Julia Allain

Julia Allain

US Seminar & Psychology Teacher, Varsity Soccer Assist. Coach
Tara Allen

Tara Allen

Upper School World Language Teacher & Dean of the Class of 2023
Jordan Alper

Jordan Alper

Upper School Math Teacher & Dean of the Class of 2024
Emily Auerswald

Emily Auerswald

Upper School Librarian
Sarina Bachleitner

Sarina Bachleitner

Upper School Band Director, Music Technology & Theory Teacher
Nikki Barratt

Nikki Barratt

Upper School Science Teacher, Upper School Sustainability Coordinator
Sebastiaan Blickman

Sebastiaan Blickman

Upper School History Teacher, Swimming Head Coach & Dean of the Class of 2025, Boys Varsity Soccer A
Dennis Bogusz

Dennis Bogusz

Upper School French Teacher
Anthony Bowes

Anthony Bowes

Upper School Seminar & English Teacher
Gordon Campbell

Gordon Campbell

Upper School Computer Science Program Facilitator
Douglas Carr

Douglas Carr

Upper School Physics and Engineering Teacher, Engineering Diploma Program Coordinator
Chrissy Colón Bradt

Chrissy Colón Bradt

Director of Diversity, Equality, and Inclusion, Nursery-12, US English Teacher
Rick Columbo

Rick Columbo

Assistant Upper School Division Head, Head Coach Boys Hockey
Anna Cruz

Anna Cruz

Upper School English Teacher
Jim Cullen

Jim Cullen

Upper School History Teacher
Patrick Curry

Patrick Curry

Assistant Athletic Director/Head Athletic Trainer
Jonathan De Vries

Jonathan De Vries

Upper School Choral & Musical Theater Director, Arts Program Coordinator
Jeff DeTeso

Jeff DeTeso

Director of Student Support and Wellness
Betsy Durning

Betsy Durning

Upper School English Teacher/Theater Teacher
Andrew Dutcher

Andrew Dutcher

Upper School Math Teacher, Varsity Sailing
Stephen Feder

Stephen Feder

Upper School Math Teacher, Head Coach Boys Tennis
Kathia Flemens

Kathia Flemens

Upper School Seminar Teacher
Idara Foster

Idara Foster

US English Teacher & Seminar Teacher & Grades 11/12 Facilitator, Girls JV Volleyball Asst. Coach
Jane Graham

Jane Graham

Upper School Visual Arts Teacher, Performing & Visual Arts Diploma Coordinator
Gregory Grene

Gregory Grene

Upper School English Teacher
Nathan Haag

Nathan Haag

Upper School Biology Teacher
Coleman Hall

Coleman Hall

US Math Teacher, Math Dept Chair
Peter Heinz

Peter Heinz

Upper School History Teacher & Varsity Cross Country and Varsity Track
Joe Helpern

Joe Helpern

Upper School Science Teacher, Grade 10 Curriculum Facilitator
Tim Helstein

Tim Helstein

Director of Athletics & US Seminar Teacher
Vicky Huang

Vicky Huang

Upper School World Language Teacher
Shannon Hubertus

Shannon Hubertus

Upper School Science Teacher
Annette Iversen

Annette Iversen

Upper School Math Teacher
Erik Johnke

Erik Johnke

Upper School Math Teacher, Intersession Coordinator
Debbie Kerrick

Debbie Kerrick

Chair, Performing & Visual Arts Department, Upper Elementary & Middle School Choral Director
Hailey Kim

Hailey Kim

Upper School Visual Arts Teacher
Courtney Kipp

Courtney Kipp

Associate Director of College Counseling
Caitlin Kraus

Caitlin Kraus

Upper School Student Support Coordinator
Alec Lash

Alec Lash

Upper School Math Teacher
Anais Latimore

Anais Latimore

Upper School World Language Teacher
Austin Lehn

Austin Lehn

US Science Teacher, Center for Public Good Service, Boys Varsity Baseball Assistant Coach
Leon Martinez

Leon Martinez

Assistant Director of Technology
Sarah McConnell

Sarah McConnell

Part-time Upper School Latin Teacher
Stephanie McDonald

Stephanie McDonald

US Dean of Student Life, Assistant Athletic Director, Seminar Teacher, Field Hockey Coach
Lesley McTague

Lesley McTague

Upper School Maker Teacher
Diana Merchan

Diana Merchan

Upper School Spanish Teacher, World Languages Diploma Coordinator
Rose Moye

Rose Moye

Director of the Dance Program
Annie Ogden

Annie Ogden

Upper School History Teacher, Head Coach Girls Cross Country
Maura O'Neill

Maura O'Neill

US Science & Engineering Teacher Head Coach of Girls Swimming

Susan Owen

Part time Upper School Acting Teacher
Liz Pepe

Liz Pepe

Upper School Spanish Teacher
Nicole Peragine

Nicole Peragine

Part-time Orchestra Teacher
Joseph Perry

Joseph Perry

Upper School Seminar Teacher, Internships Program Director
Richard Piotrzkowski

Richard Piotrzkowski

Upper School Science Teacher
Sarah Quatela

Sarah Quatela

Part-time Upper School Athletic Trainer
Andy Ramirez

Andy Ramirez

Director of College Counseling, Seminar Teacher and Coach
Jay Reynolds

Jay Reynolds

US Latin & Greek Teacher, WL Chair, Grade 9 Curriculum Facilitator
Andrew Ruoss

Andrew Ruoss

US Academic Dean, Humanities & Economics Teacher, Girls Varsity Field Hockey Assistant Coach
Paula Russo

Paula Russo

Upper School Humanities Teacher
Donald Scanlon

Donald Scanlon

Upper School Seminar Teacher, Seminar Program Coordinator, Head Coach Boys Basketball
Sarah Selzer

Sarah Selzer

Upper School Math Teacher
Leah Thornton

Leah Thornton

Upper School Student Support Teacher and English Teacher
William Turner

William Turner

Strength and Conditioning Coach
Emily Vidal

Emily Vidal

Upper School Spanish Teacher
Louise Wales

Louise Wales

Upper School Art Teacher, Global Academic Programs Director, Spire Advisor
Lauren Waller

Lauren Waller

Upper School Dean of Faculty, English Teacher, Girls Varsity Soccer Assistant Coach
Scott Webster

Scott Webster

Upper School Spanish Teacher
Maddy Wilder

Maddy Wilder

Upper School English Teacher
Soon Wiley

Soon Wiley

Upper School English Teacher
Christopher Winters

Christopher Winters

Head of the Upper School, Seminar Teacher
Jackie Wood

Jackie Wood

Upper School History Teacher, Director of Student Activities, Dean of the Class of 2022

Questions or Interest in the Upper School?

Contact Admission

College Counseling

Upper School Arts

Upper School Athletics

Student Life